Vladeta Jerotić, čuveni srpski akademik govorio je da učenje jedne pjesmice ili molitve može značajno pomoći u očuvanju pamćenja. Zbog toga se trudite da svakodnevno naučite nešto novo, usvojite nova znanja pročitate nešto vrijedno i tako trenirate svoj mozak.
Stručnjaci ističu da izbor određene hrane takođe možemo aktivirati i hraniti moždane vijuge, a jedna od vodećih jeste ishrana bogata omega-3 masnim kiselinama.
Omega-3 masne kiseline predstavljaju najbolje nutrijente za mozak, a namirnica kkja ih najviše ima jeste masna riba. Istraživnaja pokazuje da konzumiranje masne ribe barem jednjom nedjeljno može pozitivno da utiče na mozak i smanji rizik od demencije u starosti.
Od masnih riba izdvajaju se losos, skuša, tuna i haringa koje imaju najviši nivo omega-3 masnih kiselina među prirodnim namirnicama. Osim što povoljno djeluju na mozak, namirnice bogate omega-3 odlične su za smanjenje rizika od srčanih bolesti i regulišu nivo triglicerida, smanjuju rizik od artiritisa. prneosi “Hayat“.
Na koje načine omega-3 masne kiseline pomažu našem mozgu i nervnom sistemu:
Čuvaju zdravlje ćelijskih membrana
Olakšavaju komunikaciju između neurona
Pomaže u sintezi i funkciji neurotransmitera
Podržavaju protok krvi u mozgu
Pomažu u rastu moždanog tkiva
Podržavaju spoznaju, uključujući pamćenje
Smanjuju rizik od anksioznosti i depresije
Smanjuju rizik od demencije
Potrudite se barem jednom sedmično da jedete masnu ribu uz povrće ili žitarice za zdravlje mozga i cijelog organizma, piše Sensa.