Kuća guvernera ostrva, u kojoj je Džonatan proveo većinu svog života, obeležava ovu priliku otvaranjem na tri dana za posjetioce koji žele da proslave “istorijski događaj”.
Zvaničnici na ostrvu – britanskoj prekomorskoj teritoriji – takođe su napravili seriju komemorativnih markica, piše CNN.
Iako ne postoji pravi zapis o njegovom rođenju, smatra se da je Džonatan rođen oko 1832. godine.
Na Svetu Jelenu je doveden sa Sejšela 1882. kao poklon ser Vilijamu Grej-Vilsonu, koji je kasnije postao guverner.
Džonatan bi zapravo mogao da ima čak 200 godina, kaže Met Džošua, šef turizma na Svetoj Jeleni.
Na Svetoj Jeleni, Džonatan je nešto kao slavna ličnost. Starija životinja živi pored tri druge džinovske kornjače – Dejvida, Eme i Freda.
Iako je starost Džonatana ostavila slepim i bez čula mirisa, njegov sluh je odličan. Prema Ginisovoj knjizi rekorda, on dobro reaguje na zvuk glasa svog veterinara.
Uprkos tome što neka od njegovih čula sada otkazuju, Džonatanov veterinar, Džo Holins, rekao je za Ginisovu knjigu rekorda da životinja i dalje ima dovoljno energije – iako to varira u zavisnosti od vremena.
“U blagim danima, on će se sunčati, njegov dugi vrat i noge potpuno su ispružene iz ljušture kako bi apsorbovali toplotu i prenijeli je na njegovo jezgro”, rekao je Holins.
Po hladnijem vremenu, više voli da se “zakopa u lišće ili pokošenu travu i da ostane tamo cijeli dan”.
“Uprkos godinama, Džonatan i dalje ima dobar libido i često se viđa da se pari sa Emom, a ponekad i Fredom – životinje često nisu posebno osetljive na pol”, dodao je Holins, prenosi Telegraf.