Svaštara

Kako živjeti kvalitetno? Donosimo devet savjeta influencera za štednju

Stručnjaci su podijelili savjete o tome kako uštedjeti novac, a istovremeno pomoći planeti.

Guardian donosi popis najboljih načina kako da živite dobro, a ne trošite previše novca:
1. Smanjite tjednu kupovinu

Influencerica Mimi Harrison tokom studija je pokrenula stranicu Beat the Budget, gdje dijeli recepte i savjete kako uštedjeti na sedmičnoj kupovini namirnica. Kaže da nikada ne potroši više od 22 eura sedmično na namirnice, a mnogi recepti stoje tek jedan euro po porciji.

“Sve je u planiranju”, kaže Harrison. Ona detaljno planira sedmični meni i strogo ga se pridržava, sastavljajući popis za kupovinu kako ne bi nakupovala stvari koje joj nisu potrebne. Svake sedmice bira obroke gdje može iskoristiti baš sve sastojke, kako ništa ne bi morala baciti u smeće.
2. Putujte jeftino

Putovanja se ne morate odreći ako želite sačuvati koji euro. Možete uštedjeti tako što ćete putovati autobusima ili vozovima umjesto avionima. Jedite u vrijeme ručka, kada restorani nude popuste, i odlučite se za manje popularne, a samim time i finansijski pristupačnije lokacije poput Vilniusa, Rige, Brna ili Gdanska. Također možete nabaviti i karticu koja vam ne naplaćuje naknade za transakcije u inostranstvu, savjetuje autor bloga o putovanjima.
3. Popravite odjeću

Dizajnerica Flora Collingwood-Norris iz Škotske organizira online radionice u kojima podučava kako popraviti oštećenu odjeću, umjesto da je bacate. Po čemu su njene radionice jedinstvene? Ona je dio pokreta za vidljive popravke, što znači da su oni na odjeći očiti, umjesto da ih pokušavate sakriti.

“Popravljanje odjeće koštat će vas samo vremena, ali ne i novca”, kaže ona. “Nema veze koliko ste vješti. Vidljivi popravci izgledaju namjerno, svi će vjerovati da ste svjesno željeli unijeti dašak svježine ili novi ukras na vaše odjevne predmete”, dodaje dizajnerica.
4. Kuhajte nekoliko obroka istovremeno

Prije tri godine bivša trenerica za upravljanje vremenom Suzanne Mulholland svojim prijateljima je dala savjete kako kuhati više obroka odjednom i tako planirati meni. Oni su bili toliko impresionirani da su je nagovorili da svoje savjete objavi na internetu. Mulholland je do danas prodala tri kuharice, a na internetu njene savjete prati više od 162.000 ljudi.

Mulholland savjetuje da u sat vremena pripremite osnove za čak deset obroka. Zvuči nemoguće i grozno, no zapravo funkcionira. Šta učiniti? Djelomično skuhane i pripremljene sastojke možete spremiti u posude i zamrznuti, nakon čega svaki dan obroke trebate tek odmrznuti i dovršiti. Ako kupite mljeveno meso, možete napraviti okruglice, bolognese, čili, burgere… i to odjednom, nakon čega zamrznite porcije i imate polugotove obroke za naredni period.
5. Otplatite dugove

Clare Seal je bila čak 30 hiljada eura u minusu kada je odlučila da mora riješiti svoje finansije. Postala je finansijska mentorica i otvorila Financial Wellbeing Forum. Seal je brutalno iskrena, ali nudi praktične savjete kojima svatko može uštedjeti.

Seal savjetuje da se naoružate digitalnim alatima kako biste pratili svoju potrošnju i tačno vidjeli gdje možete uštedjeti, i da nemilosrdno provodite sve rezove za koje imate prostora.
6. Kupujte iz druge ruke

Anna Kilpatrick osnovala je stranicu not.needing.new nakon što je poslije rastave morala s djecom preseliti iz prostrane kuće u skučeni stan. Kaže da ju je život s manje stvari usrećio. Stan je opremila namještajem iz secondhand dućana, a kaže da novu odjeću nije kupila već deset godina.

“Ne treba vam mnogo novca kako biste izgledali moderno”, kaže ona. Kilpatrick nudi savjete kako se ugrijati ako si ne možete priuštiti kvalitetno grijanje, kako izraditi vlastitu šminku i kako se suzdržati od bespotrebne kupovine.
7. Kupujte jeftinu vintage odjeću

Influencerica Aja Barber postala je poznata po glasnom kritiziranju takozvane brze mode, naglašavajući da nećete mnogo uštedjeti ako kupujete mnogo jeftine odjeće umjesto da uložite u kvalitetne komade koji će vam dugo trajati, ili kupite nošenu odjeću po nižoj cijeni od nove.

“Nikada ne morate kupiti novi traper. Ima toliko mjesta gdje možete kupiti nošenu, ali kvalitetnu odjeću”, kaže Barber.
8. Naučite sami obavljati kućne popravke

Vikkie Lee svoje pratitelje uči kako izrađivati namještaj od drveta, kako postaviti podove na terasama, instalirati kuhinje ili urediti kolne prilaze. Ona želi da ljudi uštede na kućnim popravcima kako bi morali plaćati samo ako “trebate prave profesionalce koji će vam riješiti plin ili struju.” Stare komade namještaja možete reciklirati u nešto novo. Lee od polica izrađuje komode, a od držača sa CD-e napravila je policu za bušilice u svom spremištu za alat.
9. Pristupačne aktivnosti za djecu

Za razliku od mnogih blogerica koje se hvale skupim i ekskluzivnim sadržajima za svoju djecu, Jamie Rose je vrlo transparentna oko svog budžeta. Na svojoj stranici nudi savjete o organiziranju jeftinih ili besplatnih izleta za djecu, o svjesnom trošenju, stvaranju porodičnih tradicija koje ne koštaju puno, i kupovini (i prodaji) korištene opreme za djecu.

Ona kaže da pokloni za dječje rođendane ili blagdane ne moraju biti novi.

“Stvari koje kupujete secondhand dobit ćete za djelić cijene, a možete kupiti i potpuno nekorištene poklone upravo na taj način, što znači da ćete mnogo uštedjeti”, kaže Rose. prneosi n1


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh