Ipak, budući da se redovno testira, rizik je minimalan.
Oprez je, međutim, potreban zbog pogrešnog odabira plastike za pakovanje pojedine vrste hrane, neadekvatnog rukovanja plastičnom ambalažom. U tim slučajevima određeni spojevi iz ambalaže mogu preći na hranu, što dugoročno gledano, može biti štetno po zdravlje.
Taj prelaz iz plastične ambalaže na hranu zavisi od niza faktora, kao što su temperatura i vrijeme neposrednog dodira ambalaže sa hranom, kao i od vrste hrane. Na primer, ako kiselu ili masnu hranu pakujete u kutije od sladoleda, štetni spojevi iz ambalaže mogu preći u hranu, što može promijeniti kvalitet hrane, njen ukus i miris.
Plastične posude inače nisu najbolje rješenje za držanje hrane jer svaki put kada nešto stavite u nju, plastika u dodiru sa hranom ispušta štetne materije. Putem hrane, takve materije dospijevaju u organizam, zbog čega je najbolje da ih zamijenite staklenim posudama. Također, još jedan način da skladištite hranu u frižideru, jeste da ih držite u vakumiranim posudama i ne duže od četiri dana. prenosi hayat