Naime, da bi vaše cvijeće napredovalo i iznova cvjetalo, potrebno je i redovno odstranjivati požutele i suhe listove i cvijetove, dok je kod nekih vrsta potrebno i orezivanje.
Glavno orezivanje kod većine biljnih vrsta obavlja se u proleće, ali je kod nekih vrsta to potrebno činiti i u toku ljeta i jeseni.
Orezivanje se može koristiti i u svrhu sprečavanja daljeg rasta biljke ili da se jednostavno smanji njena bujnost na željeni obim i veličinu. Tada je potrebno odstraniti deblje grane i što bliže tlu, samo povedite računa da to ne bude u danima kada su visoke dnevne temperature, ali u svakom slučaju to radite rano ujutru ili uveče, kada sunce zađe.
Ovo su samo neke biljne vrste koje će rasti bolje, ljepše i bujnije, ukoliko ih redovno orezujete.
1. Hibiskus
Bujniji grm hibiskusa kao i broj cvijetova povećaće se odstranjivanjem vrhova uvelih izdanaka, ali i orezivanjem.
2. Petunije
Petunije imaju prilično osetljive cvetove, sklone sušenju, posebno ako im uslovi poput redovnog zalivanja ili sunčane pozicije nisu zadovoljeni.
Suhe cvetove petunija redovno odstranjujte, kako bi izrasli novi, a baštenskim makazama slobodno oblikujte dužinu grana.
Kada je ovaj cvet u pitanju, naročito je važno da isečete one grane koje nemaju cvetove, jer će tako izrasti nove sa novim pupoljcima.
Požutjeli i suhi listovi i slabo cvjetanje mogu biti znak da je petunijama potrebno više vode i redovnija prihrana.
3. Lavanda
Svaki put kada procvetaju novi cvjetovi lavande, slobodno ih isecite i to na trećinu dužine i ostavite da se suše.
Zatim ih upotrebite kao dekoraciju, stavite u vazu ili napravite mirisne jastučiće, a na mestu odrezanih cvetova porašće vrlo brzo novi, prenosi Telegraf.rs.
4. Pelargonije
Glavno orezivanje, kao i kod lavande, obavlja se u proleće, a u toku leta je potrebno samo uklanjati uvele i osušene grančice i cvetove.
Ako vam se događa da listovi često požute, moguće je da cvijet previše zalivate ili da umjesto direktno u zemlju, vodu nanosite i na cvijetove ili na listove.