Svaštara

Devet varalica uz koje ćete napokon prestati pušiti

Pušenje uzrokuje oko 25 bolesti od čijih posljedica godišnje umire oko šest miliona ljudi. Iako je za prestanak pušenja potrebna prije svega volja postoje trikovi koji vam mogu pomoći da se riješite ružne i skupe navike kojom štetite sebi i drugima.

1. Kada osjetite snažnu želju za pušenjem zabilježite koliko taj jaki poriv traje. Nikotinske krize dolaze u ‘valovima’, a traju oko tri minute. Biti će vam puno lakše kada znate da će i taj val proći.

2. Cuclajte tvrde slatkiše. Šećer pomaže kod suzbijanja želje za cigaretom, ali nemojte pretjerivati već kombinujte i bombone bez šećera. I čaša hladne vode može smanjiti želju za cigaretom.

3. Šetnje i fizička aktivnost savršeni su u borbi protiv pušenja. Tijelo će na taj način brže prebroditi nikotinsku krizu koja je normalna kod prestanka pušenja.

4. Osjetite li snažnu želju za cigaretom pripremite ugodnu kupku sa eteričnim uljima poput lavande ili jasmina ili topao tuš. To će vas smiriti i opustiti.

5. Nikotinske gume za žvakanje, takođe, pomažu prebroditi nikotinsku krizu, posebno u prvih desetak dana.

6. U trenutku kada osjetite krizu, operite zube. Menta će trenutno smanjiti vašu želju za cigaretom.

7. Zamijenite kafu za čaj, jer tein ima slično djelovanje kao kofein. Isto tako, na taj ćete se način barem u prvom dijelu odvikavanja riješiti navike ispijanja kafe uz koju ste sa zadovoljstvom popušili cigaretu.

8. Žvaćite gume za žvakanje s ukusom mente ili štapiće od cimeta. To takođe, pomaže kod suzbijanja želje za pušenjem i ne zaboravite kriza traje samo 3 minute.

9. Pripremite tijelo za prestanak pušenja i pijte multivitamine i jedite puno voća. Isto tako pola decilitra jabučnog octa pomiješanog sa 2 decilitra vode napitak je koji može smanjiti želju za cigaretom.

A koje su konkretne zdravstvene prednosti prestanaka pušenja?

Nakon 20 minuta: smanjuje se broj otkucaja srca i krvni pritisak.

Nakon 12 sati: razina ugljen-monoksida u krvi pada na normalu.

Nakon 2 do 12 sedmica: poboljšava se cirkulacija i povećava funkcija pluća.

Nakon 1 do 9 mjeseci: smanjuje se kašalj i nedostatak zraka.

Nakon 1 godine: rizik od koronarne bolesti srca je upola manji nego kod pušača.

Nakon 5 godina: smanjuje se rizik za moždani udar.

Nakon 10 godina: rizik od raka pluća je upola manji nego kod pušača, smanjuje se i rizik od raka usta, grla, jednjaka, mokraćnog mjehura, maternice, gušterače.

Nakon 15 godina: rizik od koronarne bolesti je isti kao kod osoba koje nisu nikada pušile.

Uz zdravstvene benefite, finansije takođe mogu biti dobar poticaj za prestanak pušenja. prenosi n1


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh