Vjerujemo da je gotovo svako ko ima smartphone doživio situaciju u kojoj se osjećao kao da ga mobitel prisluškuje.
Možda ste sa suprugom razgovarali o tome kako trebate kupiti novi usisavač i odjednom vas društvene mreže bombardiraju oglasima za usisavače.
Na storyju ste vidjeli kako je vaša prijateljica otputovala u Barcelonu i pomislili kako biste je i vi voljeli jednom posjetiti. Ali samo što vam je to uopće palo na pamet, mobitel vam je počeo izbacivati obavijesti za jeftine letove u Španjolsku.
Jesu li to samo slučajnosti ili vas telefon zaista špijunira?
Aplikacije koje vas prisluškuju
Kako navodi Reader’s Digest, u svijetu u kojem su svi konstantno online i u kojem u gotovo svakom trenutku možemo u stvarnom vremenu pratiti šta se sve važno događa diljem Zemlje, vrlo je lako smetnuti s uma kako je potrebno vrlo malo informacija da nas neko hakira i naruši nam privatnost.
Kao kad, primjerice, skinete neku aplikaciju i date joj pristup mikrofonu ili, drugim riječima, dopuštenje za prisluškivanje. I vrlo je vjerovatno da ste to omogućili aplikacijama koje koristite svaki dan, poput Facebooka, Instagrama, WhatsAppa i Facebook Messengera.
Osim njih, Reader’s Digest tvrdi da su opasnosti od neovlaštenog prikupljanja ličnih podataka i prisluškivanja najčešće prisutne u aplikacijama za upoznavanje (Tinder, Grinder i slično), dječjim aplikacijama koje nemaju recenzije te koje pohranjuju video i audiosadržaj na mobitel te aplikacijama za prognozu vremena i za kućni videonadzor.
Zapravo, kako prenosi članak, svaka aplikacija dolazi s određenom razinom rizika.