Bilo bi logično da se ljeto iskoristi za “prženje”. Ipak, dermatolozi upozoravaju na opasnosti sunčanja. Ako ste zbunjeni koga da slušate, u nastavku dajemo objašnjenje.
Nedostatak vitamina D povezan je sa brojnim zdravstvenim problemima. Nekada se smatralo da vitamin D igra vitalnu ulogu u mineralizaciji kostiju i zuba, a poznato je da njegov nedostatak može dovesti do rahitisa kod djece (zbog čega se naziva i vitaminom protiv rahitisa), a kod odraslih do osteoporoza.
Novija istraživanja povezuju nizak nivo vitamina D sa mnogim drugim bolestima savremenog čovjeka: gojaznošću, dijabetesom, kardiovaskularnim i autoimunim bolestima, raznim vrstama raka, depresijom, psorijazom, neplodnošću. Čini se da vitamin D ima veoma moćan efekat – smanjuje upalu i poboljšava imunitet. prenose nezavisne
S obzirom na to da danas većina nas provodi dane u zatvorenom prostoru, posebno zimi, kada je prirodno mnogo manje sunca, a ljeti smo mazani zaštitnim kremama koje ne dozvoljavaju UVB zracima da prodru u kožu, dolazi do epidemije nedostatka “sunčevog vitamina”.
Koliko minuta dnevno treba da provedete na suncu da biste “upili” dovoljnu količinu ovog važnog vitamina je komplikovan odgovor. Ovo zavisi od nekoliko parametara – doba dana i godine, geografske širine i dužine, vremenskih uslova, količine ozona u vazduhu, nadmorske visine, površine na kojoj stojite, kao i boje kože.
Generalno, zimi, kada je UV zračenje znatno slabije, preporučuje se izlaganje ruku i lica suncu duže od dva sata kako bi se sintetizovalo 1000 IU vitamina D, što je preporučena dnevna doza za odrasle. Za istu količinu, ljeti, u sezoni najjačeg sunčevog zračenja, dovoljno je samo deset minuta nezaštićenog tamnjenja lica i ruku.
Ljudi sa veoma svjetlom i reaktivnom kožom koji ne podnose sunce, kao i oni koji su imali melanom, trebalo bi da izbjegavaju sunce i unose vitamin D kroz hranu i suplemente, navodi Ljepota & zdravlje.
Sunce iz flaše
Kako onda snabdjeti telo ovim važnim vitaminom? Iako hrana nije najbolji izvor ovog vitamina, najbolji izbor su: riblje ulje, masna riba i meso, zatim mleko i mliječni proizvodi, jaja (žumance), sjemenke i džigerica.
Ako želite da očuvate mladost i zdravlje kože, potrebu za ovim važnim vitaminom tokom cijele godine najbolje je podmiriti putem dijetetskih suplemenata. Prema nutricionističkim smernicama, preporučena dnevna doza vitamina D za zdrave odrasle osobe do 70 godina je 400 do 600 internacionalnih jedinica (IU), a za stariju populaciju je nešto veća – 800 IU.
Američki nacionalni institut za zdravlje predlaže uzimanje pomenutog dodatka u kombinaciji sa kalcijumom jer ovaj mineral poboljšava njegovu efikasnost. Suplementi se mogu nabaviti na recept (uz prethodno obavljenu analizu krvi) ili bez recepta. prenose nezavisne