Svaštara

Šta možete unijeti u avion?

U slučaju da prvi put putujete avionom, a niste upoznati s pravilima, odnosno šta sve možete ponijeti sa sobom, bilo da je u pitanju ručni prtljag ili čekirani, donosimo vam u nastavku koji predmeti su dozvoljeni.

Avion - British Airways

Međunarodnim zakonom je određeno koji predmeti su dozvoljeni, a koji zabranjeni, dok dodatno postoje predmeti koji se mogu nalaziti u ručnom, odnosno čekiranom prtljagu tokom leta.
Tečnost

Putnik može da unese artikle čija pojedinačna zapremina ne prelazi 100 ml i koji zajedno sa svim drugim tečnim artiklima iz njegovog ručnog prtljaga ne prelaze ukupnu dozvoljenu količinu koja se smješta u odgovarajuću plastičnu providnu kesicu sa zipom kapaciteta do jednog litra.

Lijekovi i hrana za bebe nisu uključeni u maksimalnu količinu od jedne litre, ali njih je isto potrebno staviti u posebnu vrećicu i prijaviti prije ulaska u avion.

Tako se u avion mogu unijeti hrana za bebe i lijekove u tečnom stanju, gel za tuširanje, šampon, krema za lice, pjena za brijanje, parfem, dekorativna šminka i dezodorans u količini ne većoj od 100 ml.
Elektronski uređaji

Unošenje u kabinu elektronskih uređaja kao što su laptop, mobitel, MP3 player, fotoaparat i kamera je dozvoljeno, pa čak i preporučljivo. Ovi uređaji mogu biti oštećeni prilikom transporta predanog prtljaga, pa je najbolje nositi ih sa sobom.

Od ostalih uređaja u avion je dozvoljeno unijeti i fen za kosu, peglu za kosu, aparat za brijanje te putnu peglu za odjeću.
Ručna torba i kofer

U kabinu se može unijeti jedna besplatna ručna torba, maksimalne veličine 40x30x20 cm, 10 kg, koju treba da smjestite ispod sjedišta, te još jedna, veća torba sa točkićima, koja se dobija u nekim avio-kompanijama kao prioritetna.

Osim toga, najviše šest komada čekiranog prtljaga od 20, 26 ili 32 kg, koji mogu da se kupe putem interneta na stranici avio-prevoznika, preko pozivnog centra ili na aerodromu.

Pravila i propisi koji govore o prevozu različitih vrsta predmeta mogu da se razlikuju u zavisnosti od avio-kompanije i destinacije u koju putnik putuje.
Lijekovi

Lijekovi i medicinski pribor, koji mogu biti potrebni za vrijeme leta, mogu da se unesu u avion. Detaljni spisak se nalazi ispod.

Preporučujemo svim putnicima da unesu osnovne potrepštine u kabinu (na primjer, predmete za ličnu higijenu i lijekove). Ako niste kupili uslugu WIZZ Priority, a čekirali ste ručni prtljag, izvadite komade ličnog prtljaga i unesite ih u kabinu. prenose nezavisne

Kada nosite lijekove u tečnom obliku, provjerite bezbjednosne propise za nošenje tečnosti u avionu. U slučaju kada morate da nosite osnovne lijekove kao što je insulin, morate da imate kod sebe ljekarsko uvjerenje koje potvrđuje da vam je lijek neophodan tokom putovanja i da taj dokument pokažete obezbjeđenju aerodroma ako vam to zatraži.
Hrana

Što se tiče unošenja hrane u avion, često vlada mišljenje da je hrana strogo zabranjena, te da se u avion unose samo prehrambeni proizvodi kupljeni u radnjama na aerodromu, međutim to je samo djelimično tačno.

Hranu kao što je sendvič, grickalice, slatkiši i sjemenke je dozvoljeno unijeti u avion, ali s druge strane, džem, med, kečap, majoneza te voćni jogurt, mlijeko i sok se ne smiju unositi u avion.

Treba obratiti pažnju da dozvoljeni prevoz hrane važi unutar granica EU. Neke države zabranjuju uvoz neprerađene i svježe hrane. Prije puta bitno je informisati se da li su namirnice koje želite ponijeti dozvoljene.
Ovo možete da unesete besplatno:

kaput ili ćebe,
knjigu,
za djecu mlađu od dvije godine hranu koja može da se iskoristi tokom leta i kolica na rasklapanje ili malu kolijevku,
par štaka za putnike sa fizičkim invaliditetom.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh