Evo što biste trebali jesti kada vas “muči” želudac:
Kefir
Kefir je fermentirani mliječni napitak bogat probioticima. Probiotici su “dobre” bakterije koje pomažu u održavanju ravnoteže crijevnog mikrobioma. Nakon uzimanja antibiotika, važno je obnoviti ove dobre bakterije koje antibiotici također mogu ubiti. Kefir je koristan jer može pomoći vratiti ravnotežu i potaknuti zdravu crijevnu funkciju. Osim toga, može podržati i vaš imunološki sustav, piše Yahoo.
Zeleni grah
Kuhani zeleni grah lakše se probavlja od sirovog povrća. Ovo povrće pruža hranjive tvari koje su potrebne za održavanje zdravlja i može biti posebno korisno ako imate proljev ili osjetljiv probavni sustav.
Umak od jabuka
Umak od jabuka je lako probavljiv i nudi važne hranjive tvari kao što je pektin, vrsta vlakna koja može pomoći u održavanju ravnoteže u probavnom sustavu. Također sadrži kalij, mineral koji pomaže u održavanju ravnoteže elektrolita.
Kuhana mrkva
Kuhane mrkve su blagoga okusa i lakše probavljive od sirovog povrća. One su idealne za dodavanje raznim jelima, uključujući omlete i juhe.
Bijela riža
Bijela riža je jednostavna i lako probavljiva. Budući da ima malo vlakana, bijela je riža lako probavljiva. Također, bijela riža ima kvalitetan škrob, što je čini korisnom kod problema s proljevom i osjetljivim želucem.
Piletina
Piletina je izvor proteina i nju je lakše probaviti od masnijih crvenih mesa. Proteini su važni za obnovu i održavanje tjelesnih tkiva, uključujući i probavni sustav.
Banane
Banane su bogate vitaminom B6, koji može smanjiti nadutost i potaknuti pravilnu funkciju probavnog sustava. Također su blage za želudac i dobar izbor kad imate probavne tegobe.
Bijeli tost
Bijeli tost se preporučuje kada osjećate mučninu jer prazan želudac može uzrokovati dodatnu mučninu jer u tijelu nema ničega što bi apsorbiralo želučanu kiselinu. Jednostavni ugljikohidrati u bijelom tostu mogu pomoći smiriti osjećaj mučnine.
Jaja
Jaja su izvor proteina koji je lako probaviti. Ona su korisna ako trebate unijeti proteine, ali imate osjetljiv želudac. Jaja se mogu lako pripremiti na razne načine. Preporučuje se da ih pomiješate s malo ulja ili maslaca za laganu večeru kada trebate nešto jednostavno.
Zob
Cjelovite žitarice poput zobi bogate su otopivim vlaknima koja pomažu u održavanju redovite probave. Vlakna iz zobi privlače vodu u probavni trakt i potiču prolaz hrane kroz tijelo. Ciljajte da unesete najmanje 25 do 35 grama vlakana dnevno, ali nemojte pretjerivati.
Rajčice
Rajčice su bogate prebioticima, tvarima koje potiču rast “dobrih” bakterija u crijevima. To može pomoći održavanju zdrave ravnoteže crijevnog mikrobioma.
Slatki krumpir
Slatki krumpir bogat je kalcijem, magnezijem i kalijem. Ti minerali pomažu u smanjenju nadutosti i održavanju ravnoteže elektrolita. Također može pomoći u smanjenju upala u crijevima.
Đumbir
Đumbir se često koristi za ublažavanje mučnine i povraćanja. Ima svojstva koja mogu pomoći kod smirivanja želuca i probavnog trakta. Osim toga, čaj od đumbira ili dodatci mogu biti korisni za osobe koje pate od jutarnje mučnine ili mučnine uzrokovane kemoterapijom.
Šta izbjegavati
Osim ovih namirnica, važno je izbjegavati određene namirnice koje mogu pogoršati gastrointestinalne tegobe, kao što su pržena hrana, masna hrana, začinjena hrana, kisela hrana, šećer, alkohol i hrana bogata vlaknima koja može nadražiti probavni sustav.
Prilagodba prehrane prema svojim specifičnim simptomima može vam pomoći osjećati se bolje i ublažiti nelagodu. prenosi n1