Polumjeseci na noktima
Jedna od kontraindikacija za konzumaciju kofeina je da smanjuje sposobnost apsorpcije gvožđa, koje je veoma dragocjeno za suzbijanje anemije i podizanje nivoa energije.
Ako uzmete previše kafe, vaše tijelo neće moći da proizvede pravu količinu crvenih krvnih zrnaca.
Anemija se, pored ostalog, može otkriti upravo po prisutnosti malih polumjeseca koje imamo u podnožju noktiju. Ako su se jako smanjili, onda je vrijeme da se barem nakratko odreknete kafe, piše “Novi list”.
Ne možete spavati
Jedan od najčešćih simptoma onih koji konzumiraju puno kofeina su problemi sa spavanjem.
Naime, kofein nam pomaže da nas drži budnima, ali to ne znači da je i zdrav. Zapravo, loša rutina spavanja može da zakomplikuje vaše zdravlje na mnogo načina, uključujući zdravlje srca.
Praktičan savjet je da potpuno izbacite kafu nakon večere ili neposredno prije večere.
Nervozni ste bez razloga
Ako konzumirate previše kofeina, to bi moglo da utiče na vaš središnji nervni sistem do te mjere da izazove stanja tjeskobe ili nekontrolisane nervoze.
Ako se nakon šoljice kafe osjećate malo uzbuđeno, zastanite i razmislite postoji li nešto što vas stvarno brine, ako ne, možda pijete previše kafe.
Nelagoda u želucu
Kafa je djelimično kisela namirnica sa laksativnim djelovanjem.
Zbog toga je vrlo vjerovatno da će ometati normalno funkcionisanje vaših crijeva ili jednostavno izazvati nepotrebnu nelagodu.
U slučaju da nakon šoljice kafe osjetite da vam želudac reaguje na još jednu dozu, možda je vrijeme da prestanete. Takođe ne zaboravite da kafa podstiče mokrenje, pa je izbjegavajte ako imate bilo kakvih problema s urinarnim traktom.
Česte glavobolje
Budući da kafa pospješuje mokrenje, to znači i da vas može dovesti do djelimične dehidracije. U tim slučajevima možete dobiti glavobolju.
Budite oprezni jer bi vam mnogi mogli savjetovati da popijete kafu kako biste ublažili bol. Iako ovaj savjet ima utemeljenja, u nekim slučajevima može da pogorša situaciju.
Ako ste u nedoumici, popijte veliku čašu vode.
Starenje kože
Kafa je, pored ostalog, antioksidans, odnosno pomaže eliminaciji slobodnih radikala u tijelu. Slobodni radikali odgovorni su za fizičko propadanje i mogu da ubrzaju starenje.
Ipak, kafa utiče i na kolagen koji kožu održava mekom i zategnutom.
Ako stvarno želite da povećate količinu antioksidansa koje unosite, možete probati đumbir, bijeli luk ili šipak.
Kofein: prijatelj ili neprijatelj?
Zapravo, prema nekim istraživanjima, ispijanje 3-4 šoljice kafe dnevno moglo bi da se pokaže kao veoma korisno za vaš organizam, pogotovo jer kofein nije jedini sastojak kafe, već ima mnogo nutrijenata koji mogu biti korisni za zdravlje, piše “Novi list”.
Ipak, lako je pretjerati. Dakle, pazite to koliko kafe pijete i na znakove koji modu da vam nukažu na to da pretjerujete. prenose Nezavisne