Privlačnost češkanja tjemena koje svrbi je ogromna, čak i ako znate da to neće pružiti nikakvo olakšanje.
Nježno postupajte
Zapravo, nije preporučljivo češkati tjeme ako vas svrbi. Budući da je vlasište vrlo osjetljivo, bez obzira na to radi li se o blagom ili jakom svrbežu, uvijek vrijedi pravilo: nemojte češati! Umjesto da ga grebete, treba mu pružiti potrebnu njegu i nježno postupati s njim. Zdravo vlasište osnovni je preduvjet za zdravu i sjajnu kosu, piše Novi list.
Jeste li znali da oko 75 posto svjetske populacije pati od svrbeža vlasišta? Mnogo je različitih faktora i uzroka koji dovode do svrbeža vlasišta. Prije nego što počnete liječiti svrbež vlasišta, trebali biste znati šta izaziva svrbež na glavi tako da sebi možete pružiti olakšanje pravim lijekovima.
Ako ste alergični na određene namirnice ili tvari skrivene u proizvodima za njegu kose, trebali biste provjeriti poleđinu svojih proizvoda. Jer kad imate alergije, vaše vlasište brzo pretjerano reagira i počne vas svrbjeti. Nadalje, naše je vlasište jednako osjetljivo kao i koža lica. Naročito u hladnoj sezoni, našoj koži treba više hranjive njege kako se koža ne bi isušila i postala napeta. Iako naša kosa u velikoj mjeri štiti vlasište, ono je izloženo toplom, suhom grijaćem zraku i zbog toga je pod stresom. Koža je lišena vlage, vlasište se isušuje i počinje svrbjeti.
Svrbež vlasišta također mogu uzrokovati alati za stiliziranje kao što su sušila za kosu, uvijači ili pegle za kosu. Stoga pazite da nježno oblikujete kosu i ne postavite previsoku temperaturu. Neravnoteža hormona može uzrokovati svrbež vlasišta. Vlasište postaje osjetljivije i suše, a to stvara suhu kožu na glavi koja se razvija u svrbež. Uzrok može biti hormon estriol. Ako tijelo pati od nedostatka estriola, vlasištu nedostaje potrebna vlaga u stanicama kože. Najbolji način da to učinite je posjeta dermatologu.
Mentalno zdravlje
Perut je također poznata kao ekcem koji se naziva seboreični ekcem, što je čest uzrok svrbeža na glavi. Perut možete prepoznati po velikim, bijelo-žućkastim ljuskicama koje se stvaraju na tjemenu. Koža otkriva mnogo o našem mentalnom zdravlju. Ako patimo od stresa, to se odražava na našoj koži. Slično kao i s kožom lica, tako je i s tjemenom. Svako ko pati od puno stresa potiče proizvodnju hormona kortizola. Kortizol, koji se pojačano oslobađa zbog stresa, zauzvrat usporava stvaranje novih i zdravih stanica kože. Ako je koža na glavi nadražena, počinje svrbjeti.
Sastojci u proizvodima za njegu kose mogu izazvati svrbež na tjemenu. To ne samo da uzrokuje neugodan svrbež na tjemenu, već uzrokuje i stvaranje suhih dijelova kože na tjemenu. Ako previše njegujete kosu, iritirate i vlasište. Šamponi i tretmani obično sadrže tvari za pranje, odnosno surfaktante, koji napadaju lipidni sloj vlasišta. Stoga pri kupnji šampona vodite računa da proizvod za njegu sadrži blage tenzide i da ne napada previše vlasište. Također je važno ne prati kosu svaki dan. Više o tome možete saznati ovdje. Ciklus kada perete kosu i koliko često igra veliku ulogu. Važno je prati kosu svaka dva ili tri dana.
Uravnotežena prehrana ima vrlo velik utjecaj na naše tijelo, a to se čak osjeti i na tjemenu. Čim našem tijelu nedostaje vitamina, to se vidi na našoj koži. Stoga svakako unosite vitamine svaki dan u obliku svježeg voća i povrća ili uzimajte dodatke prehrani. I najvažnije: ne zaboravite piti vodu!
Kako biste izbjegli svrbež na glavi, važno je provjeriti gore navedene uzroke. Olakšanje je ono što vlasištu apsolutno treba. Da biste se konačno riješili svrbeža, mogu vam pomoći i mali, korisni savjeti. Naravno, pravi šampon također igra važnu ulogu. Ako volite koristiti proizvode za oblikovanje kose, trebali biste prijeći na proizvode bez silikona. Bilo bi bolje da ih ne koristite svaki dan, kako bi se vaše vlasište bolje oporavilo. Svi proizvodi za oblikovanje i njegu kose opterećuju vlasište. Ako ovi savjeti ne pomognu, preporučujemo posjetu dermatologu.
Proizvodi sa silikonom
Nažalost, mnogi proizvodi za kosu sadrže silikone koji čak mogu biti glavni uzrok svrbeža vlasišta. Kosa se u početku čini lijepom, zdravom i sjajnom, ali s vremenom ostaci silikona ostaju u kosi i čak se talože na našem tjemenu. To brzo dovodi do iritacije i crvenila vlasišta. Pobrinite se da vaši šamponi, regeneratori i proizvodi za oblikovanje ne sadrže nikakve alergene, iritanse ili senzibilizatore. Jer ove sastojke naše vlasište brzo upija nakon što se zaglave. Ako patite od svrbeža vlasišta i prhuti, trebali biste odabrati svoj šampon prema sljedećim kriterijima: malo ili bez tenzida, bez parfema, bez mineralnih ulja, bez silikona i bez parabena. prenosi Avaz