Nažalost, ne mogu svi kuhinjski predmeti izdržati visoke temperature koje mašine moraju postići kako bi ubile klice i učinkovito očistile suđe. Kako se ne bi oštetili, ovo suđe ne perite u mašini za suđe.
Plastično posuđe od dostave
Plastično posuđe u kojem se dostavlja hrana, može se iskoristiti i kasnije, ali ga nikako ne biste trebali prati u mašini za suđe. Ako proizvođač nije jasno označio da je artikl prikladan za pranje u mašini za suđe, onda bi se ovo suđe moglo istopiti tokom pranja.
Bakrene posude
Bakrene tave su odlične za kuhanje, ali ih ne bi trebali prati u mašini za suđe zbog toga što će promijeniti boju. Zbog toga ih perite ručno kako bi ostale sjane.
Drveni pribor i daske za rezanje
Zbog visokih temperatura topline mašine za pranje suđa postoji i opasnost od promjene konzistencije drva. Vruća voda može otopiti ili promijeniti oblik drvenog suđa. Kako biste ih pravilno održavali, perite ih tako što ćete namočiti spužvicu u posudu s toplom vodom i sapunicom te potom lagano ribati.
Kristalno staklo i suđe
Ako se odlučite za pranje u mašini, kristalno suđe vremenom bi mogli oštetiti na način da puknu ili izgube sjaj. Stručnjaci za održavanje kristalnih predmeta savjetuju da kristalne čaše perete u vodi u koju ste dodali zagrijani ocat. Nakon toga ih isperite toplom vodom i osušite krpom.
Neljepljivi lonci i tave
Vjerovatno znate da svoju tavu od lijevanog željeza nikada ne biste smjeli prati u mašini za suđe, ali iznenađujuće, ni sve popularnije lonci i tave s neprijanjajućim premazom ne smijete prati u mašini. To je zato što mašina s vremenom može razgrsditi neljepljivi sloj zbog kojeg ovo suđe izgubi svrhu. prenosi Klix