Među baštovanima postoje različita mišljenja o tome da li je povrće bolje zalivati ujutru ili uveče, a neki se zaklinju u zalivanje toplom vodom. N1 Slovenija razgovarala je sa stručnjakom za uzgoj povrća, koji kaže da postoji samo jedan tačan odgovor.
Ujutro ili uveče?
„Nema rasprave i ne radi se o tome da svaki baštovan ima svoj put. Svakako je bolje zalivati baštu ujutru nego uveče“, objašnjava za N1 Slovenija Miša Pušenjak, stručnjak za povrtlarstvo i poljoprivredu sa Poljoprivredno-šumarskog instituta u Mariboru. „Ujutro se zemlja hladi, a hladi se i voda (ako se drži u saksijama), što znači manji šok za zemljište i za biljke.
„Jutarnje navodnjavanje je efikasnije jer biljka upija hranljive materije iz zemlje od jutra do podne (moramo da vodimo računa o suncu, a ne o vremenu pomeranja sata), a sintetiše ih u popodnevnim satima“, dodaje on.
„Nikada ne smijemo da zalivamo biljke tokom dana, čak i ako uvenu. Ako ih u to vreme potopite ili zalijete hladnom vodom, može biti pogubno, a lišće ćete izgorjeti ako ih vrelog dana prskate hladnom vodom“, kaže Pušenjak, dodajući da su vlažne biljke osjetljivije na bolesti i štetočina.
Miša Pušenjak ističe da je navodnjavanje kap po kap mnogo bolje za biljke od zalivanja kantom za zalivanje.
Ako ćemo uveče zalivati biljke, vodu moramo temperirati, savjetuje ekspertkinja. „Ako imamo bunar ili drugi izvor hladne vode, tokom dana ostavljamo u odgovarajućoj posudi (najbolje bijele da se ne zagrijeva) u hladu, nikako na suncu. Voda ne smije da bude ni topla ni vruća, ali ne smije da bude ni hladna, negdje između 20 i 30 stepeni“, kaže Pušenjak i upozorava da se ne smije zaboraviti crijevo u kome voda može i da se jako zagrije. Sipanje ove vruće vode uništilo bi naše napore.
Moramo da sačekamo i da biljke „dođu sebi” prije zalivanja uveče. Nemojte ih zalivati rano uveče, ali svakako sačekajte da temperatura padne ispod 30 stepeni, odnosno tokom toplotnog talasa to može biti tek poslije 22 ili 23 sata“, upozorava on.
Biljke koje nikako ne treba zalivati po lišću su plodne biljke – paradajz, paprika, patlidžan, krastavci, bundeve, tikvice… Ali za zelenu salatu i kupus, ako je jako vruće, Pušenjak čak savjetuje da ih zalivate i po lišću. Ujutru – jer će ohladiti biljku. „Međutim, pazite da kapi ne budu previše guste“, dodaje on.
Koliko vode nam treba? „Posebno za početnike, dobar trik je da malo kopaju lopatom da vide koliko je duboko došla voda poslije zalivanja“, savjetuje on i kaže da će mnogi biti iznenađeni koliko se vode potroši u vrelim danima.
Pušenjak ukazuje i na neophodnost malčiranja – voda dosta isparava sa golog zemljišta. Ako ih prekrijemo, na primjer, travom ili slamom, prema riječima Miše Pušenjaka, uštedimo i polovinu vode, a malč štiti biljke od prevelikih temperaturnih promjena, piše Krstarica.