Oni znaju kako izvrnuti riječi i kako ih pravovremeno koristiti tako da vas prevare i kontrolišu, a to može značajno uticati na naše lične i poslovne odnose.
Evo nekoliko različitih načina na koje manipulatori koriste poruke kako bi dobili ono što žele i savjeta o tome kako uočiti i zaštititi se od takvih taktika.
1. Nametanje krivice – „guilt-tripping“
“Wow, nikad nisam mislio da ćeš mi to reći. Uvijek sam bio tu za tebe, a ti mi ovako vraćaš? Toliko sam povrijeđen.”
Glavni cilj ovakvih poruka je kod vas izazvati osjećaj krivice i osjećaj da ste vi negativac u toj priči. Manipulator izvrće priču, prikazujući sebe kao žrtvu vaše „okrutnosti“. Oni napadaju vašu empatiju i osjećaj odgovornosti iščekujući da ćete pasti pod njihov uticaj, da ćete odustati i izviniti se. Kako biste se tome suprotstavili, podsjetite se zašto ste prvobitno odlučili prekinuti vezu. Budite mirni i staloženi, a odgovori poput: “Razumijem da si povrijeđen/a, ali trenutno sam/a sebi moram biti prioritet”, mogu biti djelotvorni.
2. Pasivno-agresivni emojiji
“Oh, ok. + odgovarajući smajli ”
Na prvi pogled, ovakvi odgovori čine se bezopasnima, ali takvi emojiji često skrivaju bijes i ogorčenost. Manipulator se čini nonšalantnim dok potajno ključa. Nemojte dozvoliti da vas njihovo pasivno-agresivno ponašanje odvrati od vašeg cilja u tome odnosu. Odgovarajte im kratko, jasno i mirno, poput: “Hvala na razumijevanju!”.
3. „Gaslighting“
“Pretjeruješ. Nikad to nisam rekao/učinio. Uvijek izvrćeš moje riječi.”
Gaslighting je psihološka taktika manipulacije zbog koje preispitujete vlastiti razum i pamćenje. Manipulatori često poriču stvarne događaje kako bi vas natjerali da sumnjate u svoju vlastitu percepciju tih događaja. Vjerujte svojim instinktima i budite čvrsti. Osvijestite ono što se zaista dogodilo i ne dozvolite im da preprave povijest: “Znam što sam čuo/la i bilo je bolno. Ne pokušavaj me prevariti.”
4. Ljubavno bombardovanje – „love bombing“
“Dušo, jako mi nedostaješ. Ne mogu prestati misliti na tebe. Ti si najbolja stvar koja mi se ikada dogodila. Zaboravimo na ovu glupu svađu i vratimo se sreći.”
Ljubavno bombardovanje uključuje obasipanje ljubavlju kako bi povratili vaše povjerenje u njih i odvratili vas od njihovog lošeg ponašanja. Ne dozvolite da vas njihova iznenadna ljubav i šarm zavara. Prisjetite se boli koju su uzrokovali i ostanite usredotočeni na svoju dobrobit.
5. Prijetnje
“Ako ne prestaneš s ovim glupostima, požalićeš. Znam stvari o tebi koje bi ti mogle uništiti život.”
Kada manipulatorima ne ide po planu, nekada čak pribjegnu i prijetnjama. Oni prijetnje koriste kao pokušaj zastrašivanja i kontrolisanja, a vi se ne dajte – podsjetite se da imate pravo postaviti granice i držite svoj stav, a ako vas prijetnje zaista zabrinjavaju, potražite podršku od voljenih osoba ili profesionalaca.
6. Sažaljenje – „pity party“
“Trenutno mi je jako teško u životu. Loše mi je na poslu, prolila sam kafu danas po sebi, roditelji me gnjave. Zar ne možeš imati malo više razumijevanja?”
Manipulatori često izmišljaju tužne priče kako bi se nad njima sažalili i zanemarili vlastite potrebe. Ako želite, možete ponuditi svoju podršku, ali ne dozvolite da vas navedu na put na kojemu zanemarite svoju dobrobit. Na takve poruke možete odgovoriti ovako: “Žao mi je što prolaziš kroz težak period, ali već imam planove. Možda se možemo čuti neki drugi dan.”.
7. Tihi tretman
Poruka nema.
Manipulatori često koriste tihi tretman kako bi vas „kaznili“. Ova pasivno-agresivna taktika osmišljena je kako biste se osjećali tjeskobno i krivo bez razloga. Vi se usredotočite na sebe i svoju dobrobit, ignorišite njihovo ponašanje – ako žele razgovarati, javiće se kada budu spremni, prenosi Jutarnji.